Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Angela Merkel

Dodaj komentarz

Marek Szarek

Witold Wojtkiewicz – Krucjata dziecięca

Angela Merkel po raz 4 została wybrana kanclerzem Niemiec. Pochwaliłem to wydarzenie na Fb i zostałem skarcony przez znajomych niemcoznawców. Napisałem, że dla mnie Merkel jest „mężem stanu” na skalę światową. Wizjonerką, która potrafiła wznieść się ponad partykularne interesy narodowe i myśleć o problemach ludzkości w kategoriach uniwersalnych. Że jej decyzja o otwarciu granic dla uchodźców była aktem szlachetności i odwagi. Pani Kanclerz nie kalkulowała, jak typowy polityk, lecz reagowała, jak człowiek, humanista, chrześcijanin. Powtórzyła wielki gest Jana Pawła – otworzyła ramiona i zawołała do narodów Europy – Nie lękajcie się! Merkel jest protestantką, ale wierzę, że kościół zrobi dla niej wyjątek i powoła w poczet świętych! Daj jej Boże długie życie, a po śmierci zaproś Angelę do niebieskiego stołu, otocz wieńcem Aniołów, usadź na miejscu z widokiem na Arkę Noego i Morze Czerwone, obok lwa i wołu, obok Matki Teresy i Polskiego Papieża, obok zakonnic, które w czasie wojny przechowywały żydowskie dzieci w swoich klasztorach, obok świętego Rocha z Montpellier i świętej Rozalii Sycylijskiej, którzy pielęgnowali zadżumionych i trędowatych, obok świętego Azyla z Avilla, vis a vis błogosławionych Frjodjofa Nansena i hrabiego Bernadotte.

Zaś moim przyjaciołom z Fb. proponuje małe ćwiczenie z wyobraźni. Wyobraźcie sobie, że w niemieckich wyborach przepada Merkel i do władzy dochodzą ksenofobiczni populiści, a Polska zostaje zaatakowana przez mocarstwo ze wschodu. Wroga armia przekracza granice pod Terespolem i maszeruje na Warszawę. Nasze wojska dzielnie walczą, ale pozbawione caracali i offsetu zostają zepchnięte za Wisłę. Wprawdzie, Wódz Naczelny na czele oddziałów obrony terytorialnej odnosi lokalne zwycięstwa w walkach nad Bzdurą, a w bitwie pod Toruniem rozbija brygadę małych, złośliwych ludzików odzyskując ważną radiostację, ale musi wycofać się do Międzymorza. Na szczęście ma doświadczonego kierowcę i szybkie beemwu! Wódz obiecuje, że wróci jako żołnierz wyklęty, ale już nikt mu nie wierzy!

Polacy w panice uciekają na zachód.

Czy widzicie te tysiące pasatów, fiacików i toyot zmierzających w stronę Poznania? Czy widzicie chmary aut szturmujących bramki na autostradach, zdesperowanych kierowców spychających na pobocza nieszczęśników, którym zabrakło benzyny. Czy słyszycie krzyki szturmujących dworce kolejowe rodaków, pchających się drzwiami i oknami do berlińskich pociągów inter-city? Czy widzicie, jak skrajem drogi wędrują kolumny uchodźców z namiotami i karimatami w plecakach? Czy współczujecie yorkom i buldożkom francuskim ciągniętym na smyczach przez setki kilometrów? Czy widzicie peletony rowerzystów pedałujących na swoich „góralach” i stylowych holendrach? Warszawiaków uciekających na veturillach i deskorolkach? Czy wyobrażacie sobie spanikowanych ojców przeprawiających się razem z dziećmi przez Odrę na kajakach, dmuchanych krokodylach i plażowych materacach? Czy widzicie weteranki rozdające zziębniętym uciekinierom moherowe berety i „Gorące Kubki” z zupką błyskawiczną w proszku? Czy czujecie smród wydobywający się z przepełnionych toi-tojów ustawionych pod pomnikiem Chrystusa Króla w Świebodzinie? Czy gniecie was ciężar betonowych bloków zamykających przejścia na mostach granicznych w Zgorzelcu i Słubicach? Czy słyszycie szczekanie wilczurów towarzyszących niemieckim żołnierzom patrolującym brzegi rzeki? Czy dostrzegacie czujnych pograniczników uzbrojonych w: schmaisery, westminstery, paralizatory, drony i akordeony? Czy nie boicie się grenzschutzów wyłapujących i odstawiających Polaków bez butów i bez gadania z powrotem za kordon?

Ja się boję i głosuje za Merkel!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.