Spółki Miejskie

Zapiski dinozaura. Świecka tradycja 

Dodaj komentarz

Włodzimierz Zylbertal

Jacek Malczewski – Śmierć Ellenai, 1883

W ciągu tygodnia dwa pogrzeby, oba w ceremonii świeckiej, czy jak kto tam woli, humanistycznej. Oba – nie bójmy się tych słów – dostojne. Obaj mistrzowie ceremonii wyraźnie mieli pojęcie o potędze i dostojeństwie umierania. W obu ceremoniach był taki charakterystyczny moment, kiedy czas się zatrzymał, kiedy słowa mistrza ceremonii, nasze własne myśli, wspomnienia i obrazy przychodziły nie wiadomo skąd – i to był zapewne ten moment, w którym dusza zmarłego odchodziła w jakieś wyższe wymiary. Tunel do tego przejścia stworzyliśmy my, zgromadzeni na uroczystości pożegnalnej.

A jednocześnie wyczuwało się, jak słaba jeszcze w porównaniu do tradycji religijnej jest ta nasza świecka, czy też humanistyczna. Jak niepewni swojej siły duchowej jesteśmy my, którzyśmy rzucili wyzwanie tradycji zakorzenionej od tysięcy już lat. Jak mało jest jeszcze rozumienia, że tam, gdzie ludzie żyjący czują tę swoją duchową siłę, tam niepotrzebne są skomplikowane hierarchie władz duchownych, bo ta sama bliskość i serdeczność, która za życia zmarłego sprawiała, że był jednym z nas – po odejściu z fizycznego świat staje się dla niego drogą do uwolnienia się od ciężaru ziemskiej egzystencji, i tym samym sprawia, że zmarły nie stanie się demonem, nieświadomym swojej właśnie wyzwolonej duchowości i nie będzie bez końca pasożytował na żyjących, zadręczając ich pamięcią swoich niespełnień.

Więc, paradoksalnie, są te pogrzeby – nadzieją. Nadzieją dla każdego wolnego człowieka, który, rezygnując z duchowości reglamentowanej przez zbiurokratyzowane, a często wręcz do imentu przegniłe struktury wielkich religii, duchowość ową w każdym z nas odnajduje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.