Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Listy

Dodaj komentarz

Marek Szarek

Święta minęły, a ja wciąż czytam „Listy” Szymborskiej do Filipowicza! Lektura ta wprawia mnie w stan zachwytu i zdumienia! Czy przyszłoby Wam do głowy, żeby w liście miłosnym przesłać ukochanemu mężczyźnie wierszyk znaleziony w góralskim sraczu? Poetka przepisała ludową tercynę ze ścian sławojki w Ludzmierzu (albo sama wymyśliła?) i wysłała! Cytuję:

Tu się siedzi nie kucący
Bo kto srać chce nie siedzący
Osro deskę samochcący

Czy przyszła noblistka zacytowała dzieło oryginalne, czy popełniła pastisz wychodkowy, to jest tajemnica korespondencji i zadanie dla dociekliwych filologów?

Zdaję sobie sprawę, że poruszając w dzisiejszym felietoniku temat przynależny do repertuaru literatury klozetowej sprawiam, że moja reputacja intelektualisty i subtelnego eseisty staje pod wielkim znakiem zapytania! Ale prawda i tak kiedyś musiała wyjść na jaw, więc lepiej, żeby niektórym moim życzliwym znajomym łuski spadły z oczu jeszcze w starym roku!

Dokonawszy, tego auto da fe, mogę już Państwu się zwierzyć, że i ja niedawno otrzymałem dwa elektroniczne listy miłosne!

Wysłała je pewna Pani przedstawiająca się jako wielbicielka moich fejsbukowych felietonów, tenisistka i bezpruderyjna singielka w wieku balzakowskim. Nie bardzo się orientuję jaki to jest, ten balzakowski wiek, bo miernie znam twórczość autora Komedii Ludzkiej i z lektur pamiętam tylko postać nieszczęsnego Ojca Goriot!

Bezpruderyjna singielka zaproponowała, żeby naszą wirtualną znajomość przenieść i zacieśnić w realu. Odmówiłem grzecznie i stanowczo. Moja odmowa spowodowała, że tenisistka w wieku balzakowskim zaserwowała drugi i ostatni list w formie wierszowanego woleja, w którym wygarnęła całą prawdę o mojej internetowej pisaninie! – Cytuję:

Lepiej mieć na dupie krosty, niż chcieć czytać twoje posty!
Lepiej by mi scezła szparka, niż mieć wśród znajomych Szarka!
Lepiej kochać się z kanarkiem, niż mieć do czynienia z Markiem!
Lepiej lepić te lepieje, niż lajkować twe eseje!
Lepiej mieć na muniu kuku, niż cię widzieć na fejsbuku!

Teraz już, drodzy moi Przyjaciele znacie całą prawdę o mnie, więc z czystym sumieniem życzę Wam Szczęśliwego Nowego Roku!

Kolaż Wisławy Szymborskiej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.