Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Święta i po świętach

Dodaj komentarz

Marek Szarek

Franz Krüger – Vorweihnacht

Święta minęły jak z bicza strzelił! Lepiej napisać, że przeleciały, niczym gwiazdy spadające, żeby porównanie wypadło bardziej poetycko, nie tak furmańsko. Wprawdzie bombki na choince jeszcze wiszą, ale po jabłkach zostały tylko wspomnienia i puste ogonki. Już od dawna na świątecznych drzewkach nikt nie wiesza łańcuchów sklejanych z pasków kolorowego papieru, ani orzechów włoskich owiniętych w złotka po czekoladzie, ani karmelików, ani włosów anielskich, a o zimnych ogniach to najstarsi Mikołaje nie pamiętają.

Ja pamiętam jeszcze socrealistyczne bombki z traktorami i przodownikami pracy, które wieszał na choince dziadek Antek. Dziadek był ideowym komunistą, repatriantem i gminnym sekretarzem partii na Żuławach. Wszystkie tytuły i zasługi wypisane były na tablicy jego grobowca na Powązkach, ale przepadły, gdy nastała III Rzeczypospolita. Ojciec zmienił napisy na epitafium – zniknął członek Komunistycznej Partii Francji, a narodził się żołnierz Armii Polskiej we Francji.

Przemija postać świata. W naszym domu, także zachodzą zmiany. W ostatnich latach, żona wprowadziła zwyczaj wspólnej, głośnej modlitwy przed kolacją wigilijną. Składamy ręce i powtarzamy za Cesią słowa pacierza. Ja i dzieci czujemy się lekko skrępowani i niepewnie przestępujemy z nogi na nogę. Sztucznymi uśmieszkami, żarcikami próbujemy odnaleźć się w niezwyczajnej sytuacji, oswoić sacrum. A po modlitwie łamiemy się opłatkiem kupionym w supermarkecie. Po wieczerzy nie mamy zwyczaju chodzić na pasterkę, ale przyjmujemy księdza po kolędzie. Sami nie wiemy jacy jesteśmy; wierzący, wątpiący, obojętni, ateiści czy agnostycy?

Ale w obecnych czasach duszne rozterki zeszły na drugi plan, bo na pierwszym króluje polityka.

W Nowym Roku życzę sobie i Wam mniej polityki, a więcej jabłek, złotych orzechów, słodkich karmelików, kolorowych łańcuchów i anielskiego włosia! Zimnych ogni nie życzę, tylko prawdziwych, gorących, żeby grzały nasze dusze i ciała przez cały rok!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.