Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Nowomowa

Dodaj komentarz

Marek Szarek

W Warszawie zaczęły się ferie zimowe, dzieci wybiegły na Psią Górkę, nauczyciele zalegli na kanapach, a politycy zaczęli przemawiać nowomową miłości.

Leżę na kanapie, jak chiński minister pomocniczy u boku pięknej księżniczki i przeglądam prasę. Wyborczą czytam wybiórczo, w Sieci jak leci, Tygodnik Powszechny na klęczkach, Newsweeka nie tykam. Czytam, leżę i własnym oczom nie wierzę.

Gazeta Wyborcza zamieściła wywiad z autorką ankiety firmowanej przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW. Z badań wynika, że postawy zwolenników opozycji wobec zwolenników PiS są bardziej negatywne, niż postawy pisowców wobec opozycjonistów oraz że zwolennicy opozycji mocniej dehumanizują przeciwników. Dziennikarze Gazety starają się usprawiedliwić złe wyniki swoich pupilów pisząc, że czują się oni głębiej skrzywdzeni i sfrustrowani brakiem wpływu na rzeczywistość? Badania mogą być trafne lub chybione, rzetelne lub nie, ale redakcji Gazety kłaniam się nisko za to, że zdecydowała się wyniki opublikować.

Gdzie indziej przeczytałem, że Prezydent Warszawy obiecuje wprowadzić w stołecznych szkołach zajęcia poświęcone walce z hejtem i mową nienawiści. Nerwowo wiercę się na kanapie i zastanawiam, kto poprowadzi takie lekcje w mojej szkole; katechetka, informatyk, czy nauczyciel pomocniczy? Nie wątpię, że lekcje są potrzebne, bo niedawno sam poczułem się sfrustrowany, kiedy na zajęciach plastycznych Jacuś z 2b powiedział, że bałwanek na rysunku Pana Marka jest brzydki i koślawy. Czy to już był hejt?

Lecz precz troski, precz zmartwienia! Przede mną 2 tygodnie ferii! Moszczę się wygodniej w kanapie, odkładam gazety i sięgam po książkę. Jest to bibliofilska edycja „Księżniczki Turandot” Carla Gozzi w pysznym tłumaczeniu Emila Zegadłowicza. Zaczyna się tak:

„Ja jestem pan Pantalon
Naprawdę, trochę żartem
Znacie mnie przecież – skąd?
Z comedia, z comedia dell arte
Dyrektorem Teatru został – wiadomo- Kaczyński!
A ja jestem minister chiński!”

Dalej jest jeszcze zabawniej! Zatem czytajcie klasyków Przyjaciele!

Miłej lektury Wam życzy – nauczyciel pomocniczy!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.