Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Szachy

Dodaj komentarz

Marek Szarek

Mechaniczny Nauczyciel Turecki grający w szachy! Rycina z XVIII w

Dyrektor mojej szkoły szuka nauczycieli do prowadzenia lekcji gry w szachy. Zgłosiłem swoją kandydaturę i zostałem przyjęty. Wprawdzie w szachy grać nie umiem, ale rżnę w oczko, a kiedyś ograłem syna w bierki.

Uważam, że nieznajomość reguł gry, to żadna przeszkoda, bo znam takich, którzy nie znają, a grają i nawet w zarządach spółek zasiadają! Dlatego nie miałem żadnych wątpliwości, kierując się zasadą, że nie matura, lecz chęć szczera zrobi ze mnie szachmachera! Z nauczyciela pomocniczego awansuję na arcymistrza, z pionka na gońca, z czasem, kto wie, może na hetmana?

Tymczasem, ślęczę nad literaturą fachową i zgłębiam tajniki królewskiej gry. Już odróżniam figury od pionków. Żeby utrwalić materiał, poruszam się po szkole ruchem skoczka szachowego i biję tylko po skosie.

Często zaglądam do Kącika Szachowego Gazety, gdzie w przystępny sposób wyjaśniają trudniejsze szachowe terminy i kombinacje. Stamtąd wiem, że pat, to sytuacja, kiedy złapie Kukiz Tatarzyna, a Schetyna za łeb trzyma! Nauczyłem się także, jak poświęcić słabszą figurę, aby ochronić silniejszą, i wiem, że taka operacja nazywa się gambit. Teraz studiuję Gambit Hetmański, zwany także Gambitem Misiewicza oraz Gambit Wiosenny, w którym ofiaruje się to, czego się nie posiada. Gambit Wiosenny znany był w dawnej Polsce pod nazwą Oferta Niderlandzka. Dużo kłopotu sprawia mi ruch zwany roszadą. To kombinacja, w której biorą udział dwie wieże i Prezes. Nic więcej na ten temat nie powiem, bo dopiero się uczę, a nie lubię tak zwanego austryjackiego gadania.

Najtrudniejsza do opanowania jest gra środkowa. Nauki pobieram od wytrawnego gracza, którego ruchy obserwuję od dawna. Twierdzi on, że kto nie skacze – ten przegrywa! Ta zasada znana jest wśród graczy, jako Wariant Podskakującego Konia – należy tak szybko podskakiwać, żeby przeciwnik nie zorientował się, jakiego koloru figurami gramy.

Ale nawet najlepszego szachistę można zaszachować! Dlatego w szachach najważniejsza jest obrona.

Znane są różne warianty gry obronnej. Na świecie, najbardziej popularna jest Obrona Sycylijska, w Polsce – Obrona Częstochowy, na wschodzie – Russkaja Udarnaja Zaszczita, czyli Rosyjska Obrona Przez Atak. Uczę się od mistrzów, czyli od Rosjan i nie żałuję! Ruska strategia jest niezawodna! Dzięki niej wygrywam wszystkie partie, nawet z najlepszymi szachistami. Metoda polega na tym, że kiedy przeciwnik ma przewagę i wiem, że nic nie uchroni mnie od porażki, to wstaję, przewracam stolik i walę przeciwnika szachownicą w łeb! Szach, prask i mat!

Czy ktoś z Państwa ma chęć na partyjkę?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.