Spółki Miejskie

Edukacja na rozdrożu

Dodaj komentarz

Bartosz Jastrzębski

Oświeceniowa wizja edukacji Johanna Bernarda Basedowa w rycinach Daniela Chodowieckiego, Gdańsk, Muzeum Narodowe

W 1991 roku mieliśmy 112 szkół wyższych, w których uczyło się około czterystu tysięcy studentów, a w roku 2010 istniało już 461 szkół wyższych z prawie dwoma milionami studentów. W 2014 roku niemal 40% osób w wieku 30-34 lat posiadało wykształcenie wyższe.

Czy nasze społeczeństwo nagle zmądrzało? Oczywiście nie. Ceną sukcesu tak imponująco przedstawiającego się w statystykach stał się nieunikniony upadek poziomu szkolnictwa licealnego i wyższego. Nie mogło być inaczej skoro na kierunki, na które ongiś notowano po kilku czy kilkunastu chętnych na jedno miejsce, same zaczęły za studentami gonić. Kryzys demograficzny dopełnił klęski – odtąd to akademie i uniwersytety poczęły robić wszystko, by stać się „fajne” według młodzieżowych standardów i przyciągać jak największą ilość kandydatów. To młodzi zaczęli kształtować szkoły, a nie szkoły młodych – co musiało się skończyć i skończyło się katastrofą.

Tymczasem nie bójmy się tego powiedzieć: wcale nie potrzeba, by blisko połowa Polaków posiadała wykształcenie wyższe. Co więcej, nawet gdyby było to korzystne – nie jest to możliwe do osiągnięcia inaczej, niż przez radykalną zmianę znaczenia pojęcia „wyższe wykształcenie”. Twierdząc zatem, że możemy utrzymać czy osiągnąć taki poziom scholaryzacji na poziomie wyższym oszukujemy zarówno młodych ludzi, jak i siebie samych – podtrzymujemy fikcję.

Współczynnik wyższego wykształcenia winien prawdopodobnie oscylować w okolicach średniej sprzed boomu edukacyjnego – a więc 7-10%. Pozostałym uczniom winno się umożliwić pobieranie nauki w solidnych szkołach zawodowych różnego szczebla. I nie chodzi tu o trzymanie na siłę kogokolwiek „w ciemnocie”, jak mogliby zakrzyknąć oburzeni. Chodzi o zaprzestanie wmawiania młodym ludziom, że są wykształceni – choć nie są. Zapewne odkryją to w późniejszym wieku i poczują się gniewni i oszukani. Albo też nie odkryją i będą epatować swą pozorną kompetencją w necie, a co gorsza i poza nim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.