Spółki Miejskie

Perły przed wieprze. Wspomnienie

Dodaj komentarz

Marek Szarek

Roland Topor – Huśtawka

W grudniu 1981 roku zostałem wybrany przewodniczącym komitetu strajkowego NZS-u na warszawskiej WSPS, gdzie studiowałem pedagogikę. Dzisiaj nie potrafiłbym wyszczególnić wszystkich powodów, dla których ogłosiliśmy strajk okupacyjny na Uczelni.

Był to czas solidarności i walki, my nie chcieliśmy siedzieć bezczynnie i przyłączyliśmy się do ogólnopolskiego protestu studentów. Zajęliśmy ostatnie piętro naszej Akademii, założyliśmy na rękawy biało-czerwone opaski i zarekwirowaliśmy uczelniany kserograf, na którym drukowaliśmy płomienne odezwy antyrządowe i gazetkę strajkową – „Głos II Piętra”. Rozłożyliśmy śpiwory w salach wykładowych w których dniem i nocą toczyliśmy polityczne spory i planowaliśmy strategię protestu.

Miałem wtedy dwadzieścia kilka lat, datę ślubu wyznaczoną na koniec grudnia i autorytet wśród towarzyszy. Ciągle bywałem na ważnych zebraniach i naradach – na Politechnice, na UW, w radomskiej WSI, w Regionie Mazowsze, itp. Przy okazji zdołałem zrealizować kartki na obrączki ślubne i kupić wódkę weselną. Butelki schowałem w pracowni surdopedagogiki na II piętrze Szkoły. W kieszeni miałem dawno zarezerwowany bilet na samolot JAT-u do Belgradu – przez cały okres studiów parałem się „handlem międzynarodowym”.

Dwunastego grudnia wziąłem kilkudniową przepustką ze strajku, spakowałem swoje przemytnicze torby i poleciałem do Jugosławii. Wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego zaskoczyła mnie na placu targowym w Czaczaku, gdzie sprzedawałem na metry gumę do majtek.

Tymczasem w kraju milicja łatwo rozpędziła nasz strajk, skonfiskowała moją wódkę weselną i zamknęła Uczelnię.

Ja natomiast w ciągu kilku godzin z przywódcy strajkowego, bojownika o wolność i ideowego antykomunisty, przekształciłem się w banalnego dusigrosza i handlarza majtkową galanterią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.