Zapiski dinozaura. Ezoteryka do szkół

Włodzimierz Zylbertal

Albrecht Dürer – De scientia motvs orbis, c. 1504

Były takie czasy, gdy ezoteryka nie była wcale taka tajemna, ale stanowiła po prostu element erudycji wyniesiony ze szkół powszechnych. No, może nie całkiem powszechnych, bo z uniwersytetów, które nie wszyscy kończyli – ale była w powszechnym obiegu wśród ludzi wykształconych. Tak działo się od „renesansu karolińskiego” (druga połowa IX w) do czasów burzliwej ekspansji nauki, czyli do połowy wieku XIX, kiedy to ezoterykę ostatecznie zepchnięto do niszowych zupełnie studiów raczkującej antropologii kultury.

Dziesięć wieków, tysiąc lat bytności w umysłach! Z owych umysłów – a mało kto z ich nosicieli był „zawodowym ezoterykiem”, mało kto liczył horoskopy, czy losował Tarota – wiele to były najwybitniejsze umysły swoich epok!

I tak sobie myślę: ezoteryka, a przynajmniej najbardziej znane jej systemy wiedzy, czyli astrologia, Tarot, teoria ciał subtelnych – są bardzo, ale to bardzo „wydajne poznawczo”, stanowią świetne i celne kody kulturowe. Słowem – ułatwiają porozumienie. Zapewne dlatego przetrwały swoje „wieki mroczne”, gdy tyleż zwycięska, co i barbarzyńska Nauka próbowała je wyrugować z obiegu powszechnego.

I tak się zastanawiam: czy nie byłoby sensowne wprowadzenie do nauczania powszechnego pewnych elementów terminologii i myślenia ezoterycznego?

Myślę, że pomogłoby ono – z jego uniwersalizmem i wydajnością poznawczą właśnie – scalić świat tego cholernego post-modernizmu, dekonstrukcjonizmu, po-nowoczesności, a ostatnio także post-prawdy? Bo od tych coraz liczniejszych „post”, bajzel się taki w kulturze zrobił, że już rzeczywiście tylko horoskopom wierzyć można.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.