Perły przed wieprze. Wyścig z czasem

Marek Szarek

Antoine Renou – Gwiazda zaranna

18. 11. 2019

Na Psiej Górce wiatr zgrabiałymi paluchami stroszy sierść mojej suki. Wciskam czapkę głęboko na uszy i z podkulonym ogonem umykam do mieszkania. Jesień przekazuje zimie pałeczkę w sztafecie pór roku. Nadchodzi czas lampy z abażurem.

Kolejny rok mija, a ja nie przeczytałem Prousta. Pewnie już nie przeczytam. Przegrywam wyścig z czasem, ale gdybym przeczytał, to czy bym wygrał?

W tym biegu wynik jest przesądzony z góry, w tej grze, czas gra znaczonymi kartami, więc nie żałuję, nie wierzgam i nie szarpię się na haczyku. Trwonię życie na głupie lektury, inne miewam ochoty, trywialniejsze rozrywki. Bezmyślnie przewijam wałek fejsa i skacze po kanałach telewizji, jak pchła w cyrku.

Lektury dobieram sobie, jak mi się tytuł podoba. Moje ostatnie zauroczenie, to cienki tomik depresyjnych impresji szpitalnych Olgi Hund pt: „Psy rasy drobnej”. Książeczka dostała nagrodę Conrada za debiut literacki roku 2018.

Zauważyłem, że im tytuł bardziej od czapy, tym lektura ciekawsza. W rankingu najbardziej odjazdowych tytułów, pierwsze miejsce przyznaje książeczce Krzysztofa Środy „Projekt handlu kabardyńskimi końmi”, drugie Tomaszowi Łubieńskiemu za tytuł „Dwanaście srok za ogon”, trzecie miejsce rezerwuje, właśnie dla Olgi Hund, także za nazwisko, chociaż, to pseudonim.

19. 11. 2019

Chciałem już zamknąć dzień na klucz
Jak doczytaną księgę
Owinąć się czarną ciszą
I zasnąć na potęgę
Aż tu za oknem wściekła zorza
Budząc radość i przestrach
Rozbłysła niczym pożar
Wybuchła jak orkiestra!

Słowa poety najlepiej wyrażają stan moich uczuć. Hurrra! Mam Wnuka! Na świecie pojawił się nowy Szarek – Maniuś syn Marty i Piotra. Jestem szczęśliwy i oszołomiony! Gratulację przyjmuje od zaraz!

Wasz nowy dziad fejsbukowy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.