Herzliya. Za co nas Żydów karali hitlerowcy?

Halina Birenbaum

Rozenfeld – „Punkt etapowy” – jeden z nielicznych zachowanych rysunków z getta rysunek

Tak sobie nagle uświadomiłam, brnąc w moich wspomnieniach wiecznych: za co wszystko nas karali wtedy.

Od momentu zajęcia przez Niemców Polski posypały się na nas ludność żydowską rozliczne coraz bardziej niemożliwe zakazy, rozkazy, nakazy, żądania materialne, sankcje i śmiertelne kary za najlżejsze uchylenia do natychmiastowego wykonania.

Kara śmierci przez bicie, powieszenie, rozstrzelanie. Za nienoszenie opaski z Magen Dawidem, za brudną czy zgniecioną opaskę, za nie oddanie radia, futer, złota. Za wyjście poza mur getta, niestawienie się do katorżniczej pracy na karty powołania.

A czego się nie wykona, żeby uniknąć śmierci, żeby dożyć klęski hitlerowskich Niemiec, końca ich morderczej potęgi – wojny.

Aż od lipca 1942 roku kara przez natychmiastowe rozstrzelanie za nie wyjście z mieszkań na mrożący krew w żyłach krzyk: „Alle Juden Herauss!”, za nieustawienie się posłusznie, w porządku w kolumnie i w drodze na Umschlagplatz, za uchylanie się albo nie dość zręczne wejście do bydlęcych wagonów, czego najbardziej licznymi ofiarami rozstrzału, bo „przeszkoda” w szybkości, są starcy, chorzy, dzieci.

Porządek ma być w tym wszystkim, żelazna dyscyplina, absolutne posłuszeństwo! Inaczej śmiertelna kara na miejscu za… utrudnianie tysięcznym tłumom ludzi żydowskiego pochodzenia odjazdu do komór gazowych w Treblince, Majdanku, Auschwitz.

Taka to logika zwyczajna, prosta, ale panująca potężnie i przyjęta, przyjęta…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.