Spółki Miejskie

Wesołe miasteczko. Charon

Dodaj komentarz

Włodek Małkowski

Arnold Böcklin – Wyspa umarłych III, 1883

nie wiem dlaczego ludzie umierają
ale stojąc na moście
w świetle księżyca zobaczyłem
zepchniętą na mieliznę łódź
w niej odtrąconego nieboszczyka
z plastykową kartą niczym ostrze noża
sterczącą z zastygłych w milczeniu ust

odchodził w kolejne przebudzenie

stary zwyczaj nakazuje
by z miejsc cennych w życiu
rzucić pieniążek do wody
za tych umarłych
których banki upadły nim dotarli do Charona
więc choćby ze względu na tolerancję religijną
mam prawo do niewyrażenia zgody
na obrót jedynie bezgotówkowy

***

Dysputa o wieszczeniu oraz o zagrożeniu płatnością bezgotówkową w aspekcie mitów o Styksie i Charonie na podstawie wiersza Włodka Małkowskiego „Charon”. Rozmowa z autorem wiersza.

Joanna Wajkonis: Proroczy wiersz

Włodek Małkowski: Seraf nie wręczył mi bardonu ani namaścił na proroka/ jam prostak z innych więc regionów/ pieśń ma wypływa niegłęboka/ w krwi leżałem w głębi rowu/ i płacz co nagle dobiegł do mnie/ dał prapoczątek memu słowu…” Dalej nie mogę cytować, bo za słabo już znam rosyjski, a i sklerozę miewam… Tak mi nagle przyszło do głowy, gdy o proroku rzekłaś, ale nie pamiętam kto jest autorem i już sobie nie przypomnę, bo skleroza jest postępująca.

Wiesław Cupała: Wiersz jest bardzo ładny, ale nie jest proroczy. Karty płatnicze też już są „passe”, wypiera je pieniądz cyfrowy.

Włodek Małkowski: Nie bądźmy drobiazgowi, mam tego świadomość, że passe… Potraktowałem to symbolicznie.

Wiesław Cupała: Zastanawiałem się nad tym, że taki cyfrowy pieniążek jest zupełnie niemożliwy do położenia na języku nieboszczyka. Przy płatności zbliżeniowej Charon mógłby mieć terminal płatniczy, wyjmować tę kartę i inkasować swojego obola. Pieniądz cyfrowy nie pozwala na takie działania.

Włodek Małkowski: Tak mogą być problemy, ale czy banki biorą to pod uwagę. W końcu bankowcy też umierają. Uświadomienie im tego faktu jest szansą dla wszystkich.

Wiesław Cupała: Wydaje mi się, że powinny być jednoobolowe numery, takie jak doładowania telefonu na kartę. Można by było kupić taki „numer ostateczny” w „Żabce” lub Zakładzie Pogrzebowym. Numer na jakimś trwalszym materiale (kiedyś były takie zdrapki do telefonów na kartę). Położyć na języku zmarłego. Charon by sobie ten numer wklepał w jakieś urządzenie. Musiałby stary Bóg mieć konto w jakimś banku. Pewnie pociągnęłoby to zwiększenie opłat przewozowych przez Styks…

Włodek Małkowski: Problem w tym, że obola mógł każdy podarować zmarłemu na drogę, nawet jeśli był nędzarzem za życia i nikogo nie interesowało czyją własnością był ten obol. A karta przypisana do nieszczęśnika, który być może na minusie. Przez co na rzece mogą powstać zatory płatnicze. W konsekwencji owych zatorów może dojść do podtopień lub epidemii koronaplastkusem.

Wiesław Cupała: Problemów jest dużo. Chyba będą potrzebne konsultacje u Ateny, Hermesa i Hefajstosa. Atena jest mądra, Hermes odpowiada za kupców i złodziei (więc niewątpliwie banki leżą w jego gestii) a Hefajstos produkuje Bogom wszystkie gadżety, to może też odpowiedni terminal (uwzględniający Twoje uwagi) dla Charona zrobić. Nie wiem co z Apollem, on niby zajmuje się sztuką, ale zarazy to też jego działka. Może siostra, Artemida by na niego wpłynęła, żeby zdjął koronę z głowy tego wirusa, bo strasznie się robal rządzi?

Włodek Małkowski: Wiesz, z tym wieszczeniem to jest tak, jak w wierszu Kawafisa o Neronie, który zapytał jak długo będzie żył. Otrzymawszy odpowiedź, by obawiał się wieku 77 poszedł do teatrów Greckich, bowiem miał lat 30. Tymczasem 77 letni Galba gromadził wojska na granicy. A więc wolę nie pytać, a sam kombinować.

Wiesław Cupała: Wyrocznie dla cesarzy są zupełnie inaczej sporządzane niż dla ludu. Cesarz dysponuje doradcami, którzy mogą mu takie wyrocznie-zagadki rozjaśniać. Dawanie takich rad człowiekowi ubogiemu byłoby czystą złośliwością. Olimpijczycy nie są złośliwi.

Włodek Małkowski: W takim razie nie będę zgłaszał pretensji do tronu.

Wiesław Cupała: Z tronami same kłopoty. Wyprodukowano ich niewiele i jest stanowczy nadmiar zgłaszających pretensje. Lepiej nie zgłaszaj swoich. Szkoda czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.